algorytmyKostka Rubika - jak ułożyć kostkę Rubika?Poradnik układanie kostki RubikaKostka Runika - kurs układania kostki
Kostka Rubika dla początkujących : jak ułożyć kostkę
 
 
 

WSTĘP
KOSTKA 3x3x3


Zero Skill


KOSTKA 4x4x4


KOSTKA 5x5x5


FRIDRICH UPROSZCZONY


POZOSTAŁE INFORMACJE


MOZAIKO
 


  Kostka 4x4x4 - wstęp


Wstępne informacje dotyczące układania kostki 4x4x4, czyli Rubik's Revenge.

Zacząć należy od tego, że kostka 4x4x4 jest kostką parzystą. Co z tego wynika? Ano dwa podstawowe problemy. Pierwszy z nich to taki, że kostka ta nie posiada centralnych klocków, jak to ma miejsce w kostkach 3x3x3 i 5x5x5. Poniższy rysunek ukazuje brak centralnego klocka.

kosta 4x4x4 jest parzysta i nie ma centralnego klocka

Z powodu braku centralnego klocka występuje możliwość ułożenia 4 centralnych klocków ścianek kostki w jakiejkolwiek kombinacji, co jest oczywiście niewłaściwe. Poniżej przedstawiam przykład obrazujący dowolną możliwość ułożenia środkowych czterech klocków:

kosta 4x4x4 - śroski tej kostki można ułożyć w dowolny sposób

Aby ułożyć kostkę ściany muszą być prawidłowo położone względem siebie. Jeśli mamy nową, ułożoną kostkę nie ma problemu - ustawiamy kostkę białą ścianą do góry i spisujemy sobie na kartce jak ułożone są pozostałe ściany względem tej białej. Jeśli jednak zburzyliśmy kostkę nie zapamiętując wcześniej położenia kolorów, możemy ułożyć sobie 4 rogowe klocki białej ściany. Po ich ułożeniu widzieć będziemy w jaki sposób położone są ściany względem siebie. Poniższy rysunek obrazuje takie rozpoznanie.

układamy 4 narożne białe klocki


Drugim problemem parzystości tej kostki jest to, że podczas układania żółtego krzyża oraz permutowania narożników natknąć się możemy na dziwną, niemożliwą do rozwiązania sytuację. Musimy wtedy naprawić parzystość kostki odpowiednim algorytmem, aby móc przejść do kolejnego etapu. Problem ten będzie opisany w etapie 3.


To tyle tytułem wstępu. Domyślam się, że skoro układasz kostkę 4x4 to nie jesteś zupełnym nowicjuszem, i kostka 3x3 nie stanowi już dla ciebie problemu.

Przechodzimy do etapu 1 - środki.