algorytmyKostka Rubika - jak ułożyć kostkę Rubika?Poradnik układanie kostki RubikaKostka Runika - kurs układania kostki
Kostka Rubika dla początkujących : jak ułożyć kostkę
 
 
 

WSTĘP
KOSTKA 3x3x3


Zero Skill


KOSTKA 4x4x4


KOSTKA 5x5x5


FRIDRICH UPROSZCZONY


POZOSTAŁE INFORMACJE


MOZAIKO
 


  Etap 1 - biały krzyż


Biały krzyż polega na ułożeniu krzyża składającego się z białych klocków, oraz odpowiednie dopasowanie go kolorystycznie do pozostałych 4 ścian kostki.
Poniższy obrazek pokazuje, co należy uzyskać z pomieszanej kostki (kolory szare to klocki, które są nieistotne, nie mają znaczenia na tym etapie).

co to jest biały krzyż kostka rubika

Ułożenie pierwszego z etapów nie powinno sprawić większych kłopotów bez żadnych poradników. Jednak jako że jest to poradnik dla zupełnie początkujących, opiszę całą procedurę układania białego krzyża.
Zaznaczam jednak, że podana przeze mnie metoda jest najprostsza, ale nie jest najszybsza. Z pewnością z czasem wyrobisz sobie własną i znacznie szybszą metodę układania krzyża.

Zaczynamy od znalezienia białej ścianki, którą od tej chwili będziemy trzymać u góry.
Znajdujemy pozostałe białe klocki krawędziowe i przerzucamy je na białą ścianę tworząc krzyż - na razie jednak nie zwracamy uwagi na zgodność ich kolorów z bocznymi ścianami.
Powinieneś uzyskać coś takiego jak na rysunku poniżej. Jest to biały krzyż nieprawidłowo spermutowany gdyż jego klocki niekoniecznie leżą na właściwych miejscach.

biały krzyż pierwszy rysunek kostka rubika


Jeżeli masz problemy z ułożeniem krzyża, poniżej kilka ruchów pomocnych przy jego ułożeniu:

biały krzyż kilka pomocnych ruchów

Czerwoną kropką zaznaczono pola gdzie mają docelowo znaleźć się białe klocki. Kolor jasnoszary przedstawia przednią ścianę. Ścianę białą trzymamy u góry.
Pamiętaj, że wkładając klocek w miejsce oznaczone czerwoną kropką musi być one puste - nie może być zajęte przez inny biały klocek. Jeśli tak jest, należy przekręcić biały klocek w miejsce gdzie pole oznaczone kropką jest jeszcze puste.


Teraz obracając ściany: lewą, prawą, przednią i tylną o 180 stopni przenosimy wszystkie białe klocki w dół do żółtej ściany.
Po wykonaniu tych 4 ruchów kostka powinna wyglądać jak na rysunku poniżej:

biały krzyż przenosimy pola na dół o 180 stopni


Kolejnym krokiem jest obracanie dolną ścianą tak długo, aż natkniemy się na sytuację gdzie boczna ścianka białego klocka jest taka sama jak środek na ścianie przedniej (rys. lewy poniżej).
Kiedy znajdziemy taką sytuację przekręcamy przednią ścianę o 180 stopni aby przenieść biały klocek w górę, ale tym razem już z prawidłowym kolorem (rys. prawy poniżej). Poniższy schemat obrazuje taką sytuację:

biały krzyż powrót białego o 180 stopni

Procedurę tą powtarzamy 4 razy, aby wszystkie 4 białe klocki powędrowały w górę już z prawidłowym kolorem bocznym.

Zakończyłeś pierwszy krok. Kolejnym krokiem są narożniki białej ściany.