algorytmyKostka Rubika - jak ułożyć kostkę Rubika?Poradnik układanie kostki RubikaKostka Runika - kurs układania kostki
Kostka Rubika dla początkujących : jak ułożyć kostkę
 
 
 

WSTĘP
KOSTKA 3x3x3


Zero Skill


KOSTKA 4x4x4


KOSTKA 5x5x5


FRIDRICH UPROSZCZONY


POZOSTAŁE INFORMACJE


MOZAIKO
 


  Etap 6 - permutacja narożników


Etap ten zawiera algorytmy umożliwiające ustawienie 4 żółtych narożników na swoich miejscach.
Na początek ważna uwaga: narożnik na swoim miejscu nie oznacza, że jest on prawidłowo zorientowany (przekręcony), może być, ale nie musi, a i tak jest na swoim miejscu. Oznacza to, że klocek znajduje się w miejscu kostki, gdzie pozostanie już do końca tylko potem należy go jeszcze przekręcić wg jego własnej osi. Poniżej przykłady ustawień klocka na swoim miejscu:

co to jest klocek na swoim miejscu

W pierwszych trzech przypadkach klocek narożny jest na swoim miejscu, ponieważ znajduje się na ścianie żółto-czerwono-zielonej. W czwartym przypadku klocek nie jest na swoim miejscu, ponieważ powinien znaleźć się na ścianie żółto-niebiesko-pomarańczowej.


Na początek obrazek przedstawiający co mamy uzyskać w tym kroku:

jak przebiega permutacja narożników

Jak widzimy na powyższym obrazku, narożnik żółto-czerwono-zielony (zaznaczony kropką) jest już na swoim miejscu, natomiast pozostałe 3 narożniki nie są na swoich miejscach. Na obrazku po prawej widzimy, że klocek żółto-zielono-czerwony pozostał na swoim miejscu, natomiast trzy pozostałe zostały przestawione na swoje miejsca.


Występują tutaj dwa przypadki algorytmu.
Pierwszy z nich to permutacja trzech narożników w prawo, czyli zgodnie ze wskazówkami zegara. Ustawiamy kostkę tak, aby żółty krzyż był na górnej ścianie, a klocek, który nie powinien zmieniać swojego położenia musi być tam gdzie zaznaczono kropką (rys. trzeci poniżej):

permutacja narożników w prawo - algorytm


Drugim przypadkiem jest permutacja trzech narożników w lewo, czyli odwrotnie do wskazówek zegara. Ustawiamy kostkę tak, aby żółty krzyż był na górnej ścianie, a klocek, który nie powinien zmieniać swojego położenia musi być tam gdzie zaznaczono kropką (rys. trzeci poniżej):

permutacja narożników w lewo - algorytm


Jeżeli zdarzy nam się przypadek, że ŻADEN z narożników nie będzie na swoim miejscu musimy najpierw wykonać jakikolwiek z powyższych algorytmów, następnie poszukać jednego klocka który znalazł się na swoim miejscu i wykonać ponownie odpowiedni algorytm.

Kolejnym etapem jest - orientacja narożników.

Poniżej informacje dla zainteresowanych, czyli statystyka etapu.


  Statystyka - permutacja narożników


Statystyka ilości wykonanych powtórzeń na tym etapie poniżej.
Pełna statystyka układania kostki metodą LBL do zobaczenia tutaj.

Ilość powtórzeń algorytmu
Ilość
wystąpień
Procent wystąpień
0 x
21
7,0%
1 x
205
68,3%
2 x
74
24,7%

Jak zwykle - najwięcej, bo aż 70% razy będziemy musieli powtórzyć algorytm tylko raz. Gotowe ułożenie wszystkich narożników na miejscach zdarza się bardzo rzadko, natomiast średnio co czwarty raz będziemy musieli zastosować algorytm dwukrotnie.

Kolejnym etapem jest - orientacja narożników.