algorytmyKostka Rubika - jak ułożyć kostkę Rubika?Poradnik układanie kostki RubikaKostka Runika - kurs układania kostki
Kostka Rubika dla początkujących : jak ułożyć kostkę
 
 
 

WSTĘP
KOSTKA 3x3x3


Zero Skill


KOSTKA 4x4x4


KOSTKA 5x5x5


FRIDRICH UPROSZCZONY


POZOSTAŁE INFORMACJE


MOZAIKO
 


  4x4x4 Etap 2 - krawędzie


Kolejnym etapem układania kostki 4x4x4 jest utworzenie par na wszystkich 12 krawędziach. Poniższy rysunek przedstawia jak ma to wyglądać.

jak wyglądają połączone krawędzie

Powyższy rysunek z racji wielu występujących kolorów jest może nieco zagmatwany, więc poniżej przedstawiam uproszczoną wersję rysunku, nie zawierającą wypełnionych środków tylko krawędzie.

jak wyglądają połączone krawędzie same krawędzie


Zaczynamy od tego, że szukamy na krawędziach kostki dwóch takich samych klocków i ustawiamy sobie je naprzeciwko siebie po skosie.

UWAGA!
Poniższy algorytm separuje (niszczy) klocki na prawej krawędzi oznaczone brązowym kolorem! Przed wykonaniem algorytmu należy tam wstawić krawędź, która jeszcze nie jest ułożona.


parowanie krawędzi po prawej


Jeśli trafi nam się sytuacja, że klocki będą naprzeciwko siebie, ale w odwrotnym skosie, wykonujemy lustrzane odbicie tego algorytmu. Tym razem brązowe klocki, które się rozłączą znajdują się po lewej.

parowanie krawędzi po lewejKiedy przytrafi się sytuacja, że znajdziemy takie same klocki, i po ustawieniu ich naprzeciwko się nie będą one po skosie, tylko w linii prostej, musimy dwoma ruchami przenieść sobie jeden z klocków na drugą stronę kostki, aby klocki do parowania leżały naprzeciwko po skosie.

sytuacja kiedy parowane klocki są naprzeciwko siebie


Powyższe algorytmy powtarzamy do momentu, aż wszystkie krawędzie zostaną sparowane, lub zostaną nam tylko 2 krawędzie do sparowania - wtedy przechodzimy do poniższego rozdziału.  Parowanie ostatnich dwóch krawędzi


Aby stworzyć właściwe pary z dwóch ostatnich krawędzi należy ustawić je naprzeciwko siebie. Tym razem pary klocków muszą być naprzeciwko siebie, a nie po skosie. Ustawiamy kostkę w pozycji jak pokazano na rysunku i wykonujemy poniższy algorytm.

parowanie dwóch ostatnich krawędzi


Analogicznie jak do par - kiedy ostatnie dwie pary nie są naprzeciwko siebie tylko po skosie, wykonujemy 2 ruchy, aby przenieść je na drugą stronę. Rysunek poniżej:

parowanie dwóch ostatnich krawędzi po skosieEtap 2 zakończony. Także nie jest zbyt trudny do nauczenia, jednak jego wykonanie zajmuje sporo czasu.

Przechodzimy do etapu 3 - reszta kostki.  Statystyka występowania algorytmu


Poniżej moja statystyka na podstawie 200 ułożeń kostki.
Tabela przedstawia jak często musimy na końcu parowania krawędzi zastosować algorytm dla dwóch ostatnich par.

Ilość powtórzeń algorytmu
Ilość
wystąpień
Procent wystąpień
0 x
65
32,5%
1 x
135
67,5%

Z powyższej statystyki wynika, że częściej musimy wykonać ten algorytm niż go opuścić.
Wszystkie statystyki kostki 4x4x4 można zobaczyć tutaj.


Etap 3 - reszta kostki.